Jesteś tutaj:
moje konto luxmed
EN
Jesteś tutaj:  Dla Pacjenta » Badania i zabiegi » Laboratorium » Pełna Lista Badań » Diagnostyka infekcji
Dostosuj czcionkę: A A A

Przeciwciała anty CCP

Inna nazwa badania: przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowemu peptydowi, przeciwciała przeciwcytrulinowe,a ccp,anty ccp,accp,antyccp,ccp

Materiał: surowica

Cena badania: 95 PLN

Czas oczekiwania na wynik: wynik po upływie 7 dni roboczych

  • Sposób przygotowania pacjenta:

    Pacjent nie musi być na czczo.

  • Znaczenie badania:

    Badanie wykonywane jest w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jest to test diagnostyczny pozwalajacy na wykrywanie przeciwciał przeciwcytrulinowych (anty- CCP), z użyciem syntetycznego cyklicznego peptydu cytrulinowego. Oznaczenie przeciwciał przeciwko CCP w porównaniu z czynnikiem reumatoidalnym wykazuje większą specyficznosć (98%) i podobną czułosć (70-80%). Dodatkowo najnowsze doniesienia sugerują, że przeciwciała anty- CCP mogą być obecne w surowicy pacjentów na wiele lat (nawet do 9-14 lat) przed wystapieniem pierwszych objawów klinicznych RZS, a miano tych przeciwciał systematycznie rosnie w miarę zbliżania się do okresu klinicznej manifestacji choroby. Podkresla się także, że u chorych we wczesnym stadium zapalenia stawów obecnosć tych przeciwciał pozwala na różnicowanie pomiędzy RZS a niezróżnicowanym zapaleniem stawów, nawet w przypadkach z obecnym czynnikiem reumatoidalnym (RF- IgM). Ocenia się również, iż obecnosć przeciwciał anty- CCP ma znaczenie prognostyczne, wskazując na agresywny przebieg RZS, z tendencją do powstawania znaczacych destrukcji w obrębie stawów.

  • Opracowanie i przygotowanie materiału:

    Badanie przeprowadza się w surowicy krwi. Krew pobiera się na skrzep (probówka biochemiczna).Surowica może być przechowywana w temp. lodówki do 7 dni. Zamrożona do 30 dni.

info luxmedBadanie wykonujemy bez wcześniejszej rezerwacji.
Znajdź najbliższy punkt pobrań »